• PDF
  • Spausdinti
  • El. paštas

Pirmokų projektas „Unikalioji raidė „ė“ mokyklos mokinių varduose“

Kiekvienais metais Lietuvių kalbos dienų metu vyksta daug renginių: minėjimų, protmūšių, raiškiojo skaitymo konkursų, viktorinų ir kita. Šiemet mūsų mokykla irgi dalyvauja šioje iniciatyvoje ir prisideda prie renginių, skirtų gimtosios kalbos, jos sklaidos puoselėjimui. 1a klasės moksleiviai nutarė parengti projektą „Unikalioji raidė „ė“ mokyklos mokinių varduose“. 

Kodėl pasirinkome būtent šią temą? Mus sudomino Kaune 2024 m. sausio mėnesį raidei „ė“ atidengta skulptūra. Lietuvių kalboje „ė“ raidė – unikali. Ji vienintelė turinti taškelį, o jį nutrynus, gaunasi visai kita raidė. Deja, technologijų pasaulyje taškelio vis dažniau nelieka, tad siekiant jį įprasminti, Kaune Studentų skvere atidengta skulptūra „Taškas“, kurią sukūrė skulptorius Tadas Vosylius. Raidei „ė“ daugiau kaip 370 metų. Pasirodo, lietuvių rašto kalboje ji pirmą kartą pavartota evangelikų liuteronų kunigo Danieliaus Kleino 1653 m. išleistoje lotyniškai parašytoje pirmojoje lietuvių kalbos gramatikoje „Grammatica Litvanica“. Raidė yra iš devynių savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių (ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž). Pati dažniausia yra „ė“, gal todėl, kad ja baigiasi lietuvių moterų pavardės ir nemažai vardų. Mūsų mokykloje iš besimokančių 417 mokinių net 90 mergaičių puošiasi vardais, kuriuose yra raidė „ė“. Deja, tarp berniukų tokių vardų neturime. Daugiausiai yra vardų, kurių gale rašome „ė“, pvz. Jogailė, Gabrielė, Aušrinė, Augustė, Rusnė, Aistė, Smiltė ir kt. Vienintelis vardas su raide „ė“ pradžioje – Ėja. Šį vardą turi 1a klasės moksleivė. Yra 6 vardai, kurių viduryje rašome „ė“: Aurėja, Austėja, Alatėja, Amadėja, Lėja, Matėja. Populiariausi vardai su „ė“: Rugilė – 6, Urtė, Viltė, Eglė, Kamilė, Augustė – 5. Reti vardai vardai su „ė“: Agnetė, Anabelė, Alatėja, Amadėja, Arvilė, Matėja, Saulenė, Nerilė, Germantė, Lugnė. Daugiausiai vardų su „ė“ yra 5a, 5b ir 7a klasėse (po 8 vardus). Mažiausiai vardų su „ė“ yra 6c klasėje (3 vardai). Ketvirtadalis mūsų mokyklos mergaičių puošiasi vardais, kuriuose yra lietuviškoji „ė“.

Didžiuokimės, kalbame viena iš seniausių ir gražiausių pasaulio kalbų ir puošiamės vardais, kuriuose lietuviškoji „ė“ dar gražiau suskamba.

Tyrimą atliko 1a klasės mokiniai ir mokytoja Loreta Bugvilienė

 

 

Lankytojų skaitiklis